Raúl Rocha, co-proprietar Miss Universe, legat de criminalitate

Raúl Rocha, Co-Proprietar Miss Universe, Legături Șocante cu Rețea Criminală
Advertisements

Raúl Rocha, co-proprietarul organizației Miss Universe, este în centrul unor acuzații grave în Mexic, fiind legat de o rețea criminală implicată în trafic de droguri și arme. Informațiile provin dintr-un raport publicat de ziarul mexican Reforma, care dezvăluie detalii despre aceste acuzații. Procurorii susțin că Rocha ar avea legături cu traficanți de droguri și arme de-a lungul frontierei Guatemala-Mexic.

Advertisements

Suspiciuni de Participare la Rețele Criminale

Conform unor investigații desfășurate de Procuratura Generală din Mexic, Raúl Rocha este acuzat că ar fi avut un rol de conducere într-o grupare criminală care transporta combustibil furat de-a lungul râului Usumacinta, ajungând până în zona centrală a Mexicului, inclusiv în statul Querétaro. În timpul cercetărilor, autoritățile au descoperit indicii financiare care arată că Rocha ar fi contribuit financiar la această organizație infracțională.

Un document relevă faptul că Rocha ar fi efectuat o plată de aproximativ 2,1 milioane de pesos. În baza acestor descoperiri, procurorii au cerut un mandat de arestare încă din august.

Implicarea Posibilă în Cercuri Politice

Advertisements

Procurorii afirmă că grupul criminal avea conexiuni cu oficiali la diferite niveluri guvernamentale, fapt ce le-ar fi oferit acces și protecție pentru a permite activităților ilicite să continue fără prea multe obstacole. Această rețea pare să depășească simpla activitate de trafic, având posibile implicații politice extinse.

Advertisements

Reforma a mai relatat că Rocha a abordat procurorii în octombrie, căutând o înțelegere pentru a evita urmărirea penală în schimbul furnizării de informații. Rămâne neclar dacă această propunere a fost acceptată sau dacă negocierile sunt încă în desfășurare.

Declarațiile lui Rocha și Contextul Competiției Miss Universe

Raúl Rocha neagă categoric acuzațiile, declarând pentru El País că nu există niciun mandat de arestare pe numele său. Acuzațiile vin într-o perioadă deja tumultoasă pentru competiția Miss Universe, marcată de controverse și schimbări semnificative în conducere.

Concursul din acest an a fost umbrit de plecările unor concurente, demisii ale juraților și acuzații de punctaj incorect. Tensiunile au culminat cu demiterea executivului Nawat Itsaragrisil la începutul lunii noiembrie, după un incident care a determinat mai multe concurente să părăsească un eveniment premergător.

Advertisements

În plus, un alt scandal a izbucnit când Miss Jamaica, Gabrielle Henry, a suferit o cădere gravă de pe scenă, ceea ce a adus critici suplimentare asupra organizației. Aceste evenimente tensionate subliniază dificultățile cu care se confruntă competiția, în timp ce Rocha rămâne o prezență controversată.

Abonează-te pe:Yve.ro news
Advertisements

Niciun comentariu încă

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *