Simona Halep, eliminata de la Wimbledon! A pierdut dupa ce a ratat o minge de meci

Share

Simona Halep a fost eliminată în turul 3 de la Wimbledon de taiwaneza Su-Wei Hsieh, scor 6-3, 4-6, 5-7.

Halep a câştigat primul set şi se părea că se îndreaptă spre o victorie facilă. Lucrurile nu au stat chiar aşa, Su-Wei Hsieh câştigând următoarele două seturi. Karolina Pliskova (8 WTA), cea care a eliminat-o ieri pe Mihaela Buzărnescu, este singura jucătoare din top 10 care se mai află în competiţie la Wimbledon, informeaza digisport.ro.

Simona Halep a ratat o minge de meci în setul 2. A condus la un moment dat cu 5-2 în actul secund, însă taiwaneza a întors setul și în cele din urmă a reușit să câștige și meciul. Pentru prezenta în turul 3 la Wimbledon Simona Halep va incasa 100.000 de lire sterline. O calificare în optimi i-ar fi adus lui Halep 163.000 de lire sterline, în timp ce prezența în sferturi îi garanta 281.000 de lire sterline…